"Ловець миттєвостей життя"
(до 65-річчя від дня народження Мирослава Дочинця)
Мирослав Дочинець (1959 р.н.) - сучасний закарпатський письменник, видавець, філософ, журналіст, лауреат Шевченківської премії за роман Криничар. Його книгами зачитуються багато людей. Працює в філософсько-психологічному напрямку. Книги Мирослава Дочинця стають бестселерами не тільки в Україні, але й за кордоном, так як письменник вміє показати читачеві живу людську душу у всій її красі і щирості. Його книги можуть зачепити за живе будь-якого читача, бо кожен в якомусь із героїв впізнає самого себе або до болю знайому ситуацію.
Дочинець М. Ескізи на павутині / М. Дочинець. - Мукачево : Карпатська вежа, 2023. - 180 с.
Ця книга - повна збірка афоризмів, непричесаних думок, міні-одкровень, блискіток мислі письменника-філософа, лауреата Шевченківської премії Мирослава Дочинця, які він сам називає "зубочистками мозку". Гострі словотвори, думки-пелюстки, навіяні вітрами осяянь, пізнань, іронії і печалі.
Мудрець сказав, що в попелі дозрівають алмази. Дана книга - це збирання, перебирання і пересіювання попелинок, принесених вітром спогадів, розмислів та одкровень. Власне, пошуки в попелі буднів незгасних цінностей, нових сенсів, нових істин, нової правди. Осмислення нової доби. Це письмо - збирання і шліфування алмазів Слова.
"Мудрість - це безконечний скарб для людей, - каже Святе Письмо. - Хто її осягає, стає учасником Божої приязні, бо доручає Йому дар знання й просвіти". Цю мудрість духовну ми шукаємо як опору, як живильну силу душі, бо без неї життя не має вартості, є тільки тягарем.
Ця книга - криниця мудрого слова, щирий порадник для розуму та серця, пожиточна лектура на втіху і розраду
Це маленькі історії про велике, значуще, вічне. Це - наближення до істин, огорнутих у живе слово, які не просто щось виражають, а направду вражають. Це - спроба в хаосі життя пізнати заповідану нам радість. Це - наповнення світлом наших днів і трудів, нашого тривку в цьому незбагненному світі.
Дочинець М. Світован. Штудії під небесним шатром : роман-намисто / М. Дочинець. - Мукачево : Карпатська вежа, 2014. - 232 с.
Ця книга - повна захоплення і любові розповідь про мандри в горах із мудрецем Андрієм Вороном, якого вже встигли назвати українським Сократом. Він жив, як дихав, власним життям явив спроможність бути вільним у світі, який ловить і поневолює людину. Для сучасної, заблуканої серед штучних міражів людини світло його досвіду постає опорою для порятунку. Між рядками щирого письма живе горний дух, нурт живої природи, правда первісної оселі.
Перед нами - "легка" і "світла" проза. Мирослав Дочинець має свій стиль письма, за яким проглядається витончений художній смак, відчуття форми, композиційної самодостатності творів. Особливе місце відведено жінці. Героїні заново "створюють" мужчин, у яких закохані, при чому велика любов двох душ переслідує їх і в інших світах. Автор не грає в містику, він оновлює міф кохання.
Люди потайки мріють про вічність. Люди віялом гортають епохи. Люди журливо рахують роки. Люди поглядом проводжають місяці. Люди відзначають дні народження... І проминають побіжно сущі дні - ці чарунки Часу, налиті медом радощів Присутності, вином Досвідчення, трунком таїни Причетності. Про це книга одкровень Мирослава Дочинця
"Іван Мазепа: велична постать на теренах вічності"
(До 385-річчя від дня народження Івана Мазепи - гетьмана України)
В історії України, зокрема гетьманської доби, було багато постатей, серед яких найяскравіша постать Івана Мазепи. Державний діяч і політик найвищого гатунку, найвправніший дипломат тодішньої Європи, полководець і поет... Саме йому не бракувало національної гідності, прагнення того, щоб поставити свій народ нарівні з іншими - незалежно. Навколо цієї визначної історичної особи й досі йде чимало суперечок, але безсумнівним залишається те, що Мазепа був високоосвідченою людиною, талановитим політиком, мудрим дипломатом.
У книзі йдеться про визначного українського гетьмана Івана Мазепу. Простежено родовід, життєвий шлях, непересічні людські якості цього Великого Українця. Розгорнуто описано його політичну програму, діяльність на посаді гетьмана як адміністратора, господарника, полководця, мецената.
Павленко С. Іван Мазепа, як будівничий української культури / С. Павленко. - Київ : Вид. дім "Києво-Магилянська академія", 2005. - 304 с.
Актуальність дослідження активного впливу гетьмана на духовне життя в Україні періоду його правління дає можливість глибше зрозуміти як розвиток культурного життя наприкінці ХVІІ - початку ХVІІІ ст., так і діяльність зверхника Гетьманщини у вирішенні найголовніших проблем тогочасного буття.
"Їхній перший бій. Останній бій"
Сорока Ю. Бій під Крутами / Ю. Сорока. - Київ : Золоті ворота, 2013. - 120 с.29 січня 2023 року в Україні відзначатиметься 105-річниця бою під Крутами, котрий для Українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.105 років тому, 29 січня 1918 року, українці стримали наступ більшовицької армії на Київ, проявивши жертовність і героїзм заради незалежності України. Пам’ятати своїх героїв дуже важливо, адже герої – це ті найкращі, яких ми втрачаємо. Тих, хто поповнили український національний пантеон на сьогодні, напевно, вистачить для виховання патріотизму на сотні років уперед. Крутянці в цьому пантеоні посідають особливе місце – вони одні з перших віддали свої життя за новопроголошену Українську державу.
29 січня 1918 року поблизу селища Крути відбувся жорстокий, нерівний бій між чотиритисячним військом більщовиків та трьомастами українськими юнкерами, студентами і гімназистами, що обороняли підступи до Києва. У перебігу військових дій цей бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.
Крути. Січень 1918 року / Упоряд. Я. Гаврилюк. - Київ : Просвіта, 2008. - 840с.
До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С. Єфремова, М. Грушевського, Є. Маланюка, Людмили Старицької-Черняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 рр.
Крути : Збірка у пам'ять героїв Крут / Упоряд. О. Зінкевич, Н. Зінкевич. - Київ : Смолоскип, 2008. - 422 с.
До збірки увійшли історичні матеріали та статті, в яких розкривається хід та причини трагедії, і художні твори, але насамперед - публіцистика різних часів. Найцінніша частина книги - спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити.
Багато матеріцалів, узятих із важкодоступних діаспорних видань, публікуються в Україні вперше.
До книжки увійшли поема " Крути" про героїчну загибель юнаків у бою під Крутами в кінці січня 1918 року, дві добірки поезій, об'єднаних загальною темою та деякі переклади.
Українська революція 1917 - 1921 рр. : Подвиг героїв Крут / Відпов. ред. : В. Верстюк. - Київ : Видавництво Олени Теліги, 2008. - 176 с.
Збірник уміщує статті присвячені незалежності Української Народної Республіки, битви під Крутами, відображенню цих подій в історичній пам'яті українців та іншим подіям Української революції 1917-1921 років.
"Василь Стус: життя як творчість"
До 85-річчя від дня народження Василя Стуса
Цьогоріч Україна відзначає 85-річчя з дня народження поета і дисидента Василя Стуса. Василь Стус по праву вважається одним з найвизначніших українських поетів ХХ століття. Творчість його міцно ввійшла в історію української літератури, хоч повністю його поетичний доробок уже ніколи не стане надбанням рідного народу: не менш шестисот віршів Василя Стуса було конфісковано й знищено в страшні роки його табірних страждань. Проте й та частина, якій пощастило побачити світ, дійти до читача, засвідчила його могутнє обдарування, глибокий розум, безмежну любов до рідного краю, незламну могутність духу.
Стус В. Вибране : збірка / В. Стус. - Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2020. 320 с.
Поезії, що увійшли до цієї збірки - найкращі зразки лірики Василя Стуса. У цих рядках громадянські мотиви та біль митця за долю України переплітаються з тонким мереживом любовної лірики і філософськими роздумами про життя й призначення людини. Вірші сповнені надії та сили волі, міцнішої за крицю. Це маніфест борця і водночас сповідь зболеної душі. Також у виданні вміщено щоденникові записи та листи поета.
Стус В. Вибрані твори / В. Стус. - Київ : Смолоскип, 2014. - 872 с.
У книзі широко відображено епістолярну спадщину поета, головні критичні праці та публіцистичні виступи. Видання дозволяє скласти повне уявлення не лише про головні етапи творчої еволюції поета, а й демонструє перцепцію та інтерпретацію його творчості.
Стус В. Небо. Кручі. Провалля. Вода / В. Стус. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2015. - 409 с.
Небо. Кручі. Провалля. Вода. Символічні стихії, в яких і з якими поет жив, боровся, розчинявся, змагався, творив - проорюючи власною долею, віршами, світоглядним вибором глибоченну межу між обивательським і пристосуванським існуванням і гранично чесним життям із собою, в собі, над собою.
Стус В. Палімпсест : Вибране / В. Стус. - Київ : Факт, 2006. - 432 с.
Гранична чесність із самим собою, може, найяскравіша риса Василя Стуса - поета, особистости, громадського діяча, який не лише прожив цікаве й яскраве життя, а й зумів втілити доростання Людини до рівня її долі та покликання у слові. "Палімпсест" - найповніша книжка вибраного, де зібрано коли не все найкраще, то, принаймні, все найкрасивіше з його творчого доробку.
Стус В. Поезія : Посібник для 11 класу / Автори-укладачі Н. Кривка, Ю. Башкірова. - Харків : Ранок, 2000. - 64 с.
Вчителі української літератури та учні 11 класу знайдуть у цьому посібнику матеріал, необхідний для вивчення творчості В. Стуса в школі: відомості про час та умови існування, в яких творив Василь Стус; зразки учнівських творів.
Стус В. Час творчості / В. Стус. - Київ : Дніпро, 2005. - 704 с.
Сьогодні вже важко уявити українську поезію другої половини минулого століття без постаті Василя Стуса - поета, критика, літературознавця, мислителя, правозахисника... Дана книга вибраного - амбітна спроба представити не лише різні етапи творчих шукань, а й вершинні здобутки письменника в різних жанрах.
Стус Д. Василь Стус: життя як творпчість / Д. Стус. - Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2018. - 384 с.
Пропонована книга - це Василь Стус очима дослідника і сина на тлі "запізнілого націєтворення". Автор майстерно поєднує об'єктивні біографічні відомості про життя Василя Стуса з власними спогадами і спостереженнями про батька, парадоксально зіставляє контексти, змішує високий науковий та белетристичний стилі.
"Мудрець в українській свиті"
(До 300-річчя від дня народження Григорія Савича Сковороди - великого українського філософа та мислитиля)
У тисячолітній історії української літератури Григорій Сковорода посідає особливе місце. Він був великим письменником ХVIII століття, чиї "божественні пісні", байки, діалоги, трактати, притчі, листи завершують золоту добу українського барокко. Окрім того, Сковорода - напрочуд глибокий філософ та богослов. Такі постаті знаменують собою історію краю й нації. Без мандрівного філософа, байкаря, поета й перекладача Григорія Савича Сковороди нема ні славетних Чорнух, ні Полтавщини, ні України взагалі, нашого народу й держави. Адже Сковорода - наша знакова величина.
Григорій Сковорода - дітям. Львів : Апріорі, 2017. - 88 с.
В цьому виданні подано вибір найпопулярніших творів українського поета та мислителя XVIII століття з огляду на використання цих текстів в старших класах середніх шкіл і для тих школярів і вчителів, які зацікавляться творами Г. Сковороди.
Єшкілєв В. Усі кути Трикутника: Апокриф мандрів Григорія Сковороди / В. Єшкілєв. - Київ : ВЦ"Академія", 2012. - 248 с.
Володимир Єшкілєв пропонує не життєпис, а художній роман, в основі якого - пригода. І цього разу він не зраджує собі в намаганні по-своєму роздивитися малодосліджені сторінки української історії. Пригода об'єднує зображені в романі події, що належать і теперішньому часу.
Сковорода Г. Байки / Г. Сковорода. - Харків : Віват, 2020. - 63 с.
Байки Григорія Сковороди - це філософські мініатюри, розмисли про сродну працю, щастя та вдячність, яка має наповнювати кожну мить життя мудрої людини. Але насамперед це добрі й кумедні оповідки про тварин, які хитрують, ледарюють, бояться і деруть носа, як справніжіньські люди. Герої байок показують, як важливо бачити не тільки зовнішню, а й внутрішню суть речей, братися за ту справу, до якої маєш здібності, не обманювати інших і цінувати час.
Сковорода Г. Вибрані твори в українських перекладах / Упоряд. Л. Ушкалов. - Харків : Ранок, 2003. - 144 с.
Про Григорія Сковороду написано тисячі наукових праць, а його твори видавалися багато разів не лише в оригіналі, але й у перекладах англійською, вірменською, грузинською, італійською, німецькою, польською та іншими мовами. Не боячись пересади, можна стверджувати, що на сьогодні Григорій Сковорода постає справжнім символом української духовності.
Сковорода Г. Життя наше - це подорож / Г. Сковорода. - Львів : Апріорі, 2021. - 272 с.
Унікальність видання в тому, що тут чи не вперше зібрані в одній книзі художні твори видатного філософа в повному їх обсязі з додачею вибраних упорядником з різних текстів афоризмів, які сягають вершин афористики. Книга містить грунтовну розвідку про письменницьку спадщину Г. Сковороди та біографію, написану учнем філософа М. Ковалинським.
Сковорода Г. Найкраще / Г. Сковорода. - Львів : Terra Incognita, 2018. - 320 с.
До книги вибраних творів українського любомудра XVIII століття Григорія Сковороди у перекладі сучасною українською мовою увійшли трактати, діалоги, притчі та байки, що складають "золотий фонд" сковородинської спадщини й місять головні ідеї його духовного вчення. Книга має на меті зробити твори Сковороди доступнішими сучасному читачеві та популяризувати їхнього автора серед молоді.
Сковорода Г. Сад божественних пісень / Г. Сковорода. - Київ : Національний книжковий проект, 2011. - 336 с.
До видання ввійшли твори Григорія Сковороди: поезії, байки, притчі, філософські трактати, листи в перекладі на нову українську літературну мову. Вони відкривають сучасному читачеві дивосвіт думок і образів великого народного любомудра.
Стадниченко В. Іду за Сковородою: Сповідь у любові до вчителя : В. Стадниченко. - Київ : Криниця, 2002. - 176 с.
Народний навчитель, мисленик і поет Григорій Сковорода залишив дорогоціний заповіт: власноручний список своїх творінь і короткий напис на розгадку наступним поколінням "Світ ловив мене, але не спіймав". Усебічно переосмислений і прокоментований мудрець усе ж залишається невловимим.
У цій книзі на основі багатого джерельного матеріалу подано біографію українського філософа й богослова Григорія Сковороди. Утім це не лише життєпис видатної людини - тут постає яскравий образ України XVIII століття.
Штельмах М. P. S. Григорія Сковороди... / М. Штельмах. - Харків : ТВО "Гімназія", 2013. - 315 с.
У сучасному світі Григорія Сковороду знають здебільшого як геніального дивака-філософа, який ще у XVIII столітті спромігся віднайти формулу щастя. Але не всім відомо , що сам Григорій Сковорода щасливим не був. Тікаючи від світу, він намагався сховатися у власній філософії і не збожеволіти від усвідомлення своєї місії. А ще він покинув кохану. Зрікся церковних канонів. Залишив дім. Спростував гроші,славу й багатство. І після смерті народився знову. У XXI столітті. У тілі невдахи-поета, якого звали Сергій...
"Яворова пам'ять Полісся"
(До 80-річчя від дня народження Василя Гея - українського письменника, заслуженого діяча мистецтв України)
Василь Гей - відомий волинський поет, прозаїк, публіцист, літературний критик, краєзнавець. Його талант, примножений на сумлінну щоденну працю зі словом, увінчав вагомі творчі здобутки та визнання. Народився Василь Гей 14 січня 1942 року в селі Заболоття Любомльського району на Волині в селянській родині. Творчість письменника пронизана любов'ю до рідного краю, вірою в мудрість народу.
Василь Степанович Гей - автор понад 30 видань для дітей і дорослих. Дев'ятнадцять років він був керівником обласної літературної студії "Лесин кадуб". З 1989 по 2006 рр. очолював Волинську оргазацією Спілки письменників України. Серце Василя Степановича зупинилося 12 березня 2016 року на 75 році життя. Вічний спочинок знайшов на кладовищі у селі Гаразджа Луцького району.
Понад усе Василь Степанович любив Україну. У людях цінував професіоналізм і не терпів лукавства. Волинянам поет відомий ще й як високий моральний авторитет, людина, яка впродовж свого життя жодного разу не допустила приниження інших. Таким його пам'ятатимуть усі, хто знав.
Творчий доробок Василя Гея
Дана збірка Василя Гея - це художнє осмислення новітнього українського часу, який ще не приніс нам здійснення сподівань на утвердження в державі й суспільстві справедливих, високоморальних основ буття.
Емоційне, сповідальне, бентежне слово поета наснажене любов'ю та болем, світлом віри й надії, синівською тривогою за долю отчого краю, за стан його природних і духовних джерел.
Гей В.С. Визволяймося від лукавого : Статті, рецензії, нотатки / В. С. Гей. - Луцьк : ВАТ"Волинськобласна друкарня", 2009. - 156 с.
У полі зору автора-публіциста - важливі події літературного й суспільного життя, зокрема письменницькі з'їзди, а також теми: слово і час, слово і чин, митець і влада. До книжки увійшли й рецензії на ряд видань українських поетів та прозаїків, короткі нотатки-замальовки з життєвих вражень.
Гей В. С. Погашений світильник : Короткі оповідання, поезії в прозі / В. С. Гей. - Луцьк : ВАТ"Волинська обласна друкарня", 2010. - 100 с.
(До 60-річчя від дня народження В. Д. Слапчука )
Василь Дмитрович Слапчук — український поет, прозаїк, літературний критик, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка, заслужений діяч мистецтв України, переможець ряду літературних конкурсів, автор понад трьох десятків книг поезій, прози, творів для дітей, літературознавчих досліджень і рецензій.
Серед мов, на які перекладено тексти Василя Слапчука, – англійська, білоруська, польська, російська, чеська, німецька, шведська.
В книзі автор не тільки досліджує, але й милується художнім словом. Слово для нього у рівній мірі і засіб, і мета. Кожна рецензія Василя Слапчука – це зафіксований досвід спілкування людини з книгою.
Слапчук В. Вибране : Поезії / В. Слапчук . – Луцьк : ПВД «Твердиня», 2011. – 584 с. – Серія «Письменники Волині – лауреати Національної премії ім. Т. Шевченка».
До книги увійшли вибрані твори українського письменника. Майстерний лірик з витонченим відчуттям світу, безкомпромісний поет-громадянин, мудрий співрозмовник, невиправний оптиміст і щирий життєлюб, філософ у творчості й житті - ось далеко не вичерпна характеристика цієї багатогранної особистості.
Слапчук В. Дванадцять ню : Інтимна лірика / В. Слапчук. – Луцьк : ПВД «Твердиня», 2005. – 180 с.
Наскрізною у творчості Василя Слапчука є тема стосунків між жінкою і чоловіком. Брутальні й ніжні, цнотливі і відверті, серйозні і грайливі, взаємні й односторонні, натуралістичні і філософічні, сюжетні й безсюжетні картини таких стосунків розкидані по сторінках прозових і поетичних текстів письменника. Збірку «Дванадцять ню» складено з віршів, що писалися від 1993 по 2005 рр. і були укладені у дванадцять розділів.
Слапчук В. Золоті куполи : поезії / В. Слапчук. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2008. – 276 с.
Нова збірка письменника це - не тільки поезія, це передовсім філософія, без якої серйозна поезія неможлива. На якій сторінці не розгорнув би писання, скрізь точка опори - думка. Думка, яка рідко висловлюється прямолінійно, а все натяками, зближенням віддаленого, своєрідним нюансуванням, варіацією. За простотою приховується тонка гра з підтекстом, граціозність розумових відрухів душі, розгалужене мереживо мислительної енергії. Живу воду поет черпає з колодязя українського фольклору, найперше з прислів'їв, приказок, приповідок, примовок. Автор у книзі повертається до теми (виокремлює її) Вітчизни. З багатьох причин стосунки громадянина з Вітчизною зазвичай непрості (як і будь-які сімейні стосунки), однак, у духовно здорової людини в почуттях до рідної землі завжди домінує любов.
Слапчук В. Клітка для неба : повісті / В. Слапчук. – Київ : Факт, 2007. – 280 с.
“Клітка для неба”, “Глобус України”, “Кенгуру завбільшки з цвіркуна” ... Назви повістей, що увійшли до нової збірки Василя Слапчука, химерніші
одна за одну. А можливо, і за самі тексти, які у більшості своїй - земні,
навіть приземлені. Укорінені у все таке звичне, буденне, а вся філософія в них
- то лише “крихти у бороді Конфуція”. Мудра іронічна усмішка крізь примружені очі.
А крім того - щемке кохання, давнє,
напівзабуте, теплі спогади про незатишне дитинство, польоти на пегасі, пошуки
своїх витоків із заступом у руках, і знову кохання, яке й поєднує все
перераховане в нерозривну єдність.
Слапчук В. Книга забуття : роман-автокоментар / В. Слапчук. – Київ : Ярославів Вал, 2013. – 368 с.
Перший в українській літературі серйозний твір, який зачіпає тему Афганістану - це роман-автокоментар «Книга забуття» Василя Слапчука. Це книга - роздум, книга – розтин. «Війна – це завжди міф», - стверджує Василь Слапчук вже на перших сторінках свого роману. «Книга забуття» складається із п’ятнадцяти розділів. Деякі з них можуть читатися як окремі новели. Наприклад, розділ «Бджолиний бог» - екскурс у дитинство одного з головних героїв роману. Це зворушлива розповідь про п’ятирічного хлопчика, який бачить власного янгола-охоронця і може вільно спілкуватися з ним. В інших новелах йдеться про драматичні долі афганців, котрих вісімнадцятирічними хлопцями було покликано виконувати «примарний» борг перед батьківщиною. В «Книзі забуття» майже немає описів боїв бо найстрашніше у війні, на думку письменника, її наслідки. Тому окремі розділи роману - це власне автокоментарі про те, як війна назавжди залишається, як страшний сон та безглузде непорозуміння, у свідомості кожного учасника бойових дій.
Слапчук В. Між шляхом воїна і Дао : есеї, інтер’ю / В. Слапчук. – Луцьк : ВМА «Терен», 2011. – 308 с.
Книга містить статті, інтерв’ю та тексти, « спровоковані
різними людьми і різними обставинами». Тематичний діапазон книги охоплює
широкий спектр людського життя, але про що б не писав чи не казав Василь
Слапчук, його розмірковування та діалоги завжди вмотивовано виваженим духовним
сприйняттям дійсності.
Слапчук В. Сучок на костурі подорожнього : вірші / В.Слапчук. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2002. – 192с.
Ця збірка – це зворушлива осанна буттю, свідчення подальшого творчого пошуку майстра слова. За книги "Навпроти течії трави" і "Сучок на костурі подорожнього" (2004) Василю Слапчуку присуджено Національну премію України імені Тараса Шевченка .
Слапчук В. Та сама курява дороги : Роман / В.Слапчук. – Київ : Український приорітет, 2015. – 400 с.
Роман Василя Слапчука – спроба прозирнути крізь непроглядні нетрі побуту в екзистенційні глибини людського життя. Головний герой, на ім’я Натан, ветеран «гарячих точок» називає себе письменником проте мусить визнати, що істина, зафіксована у слові, стає неправдою, а прекрасна мить, якщо її зупинити, втрачає силу своєї привабливості.
Слапчук В. Чумацький шлях і його обочини : Есеї, інтерв’ю. – Житомир : Видавець О. О. Євенюк, 2016. – 244 с.
Книга містить статті, інтерв’ю та тексти, « спровоковані різними людьми і різними обставинами». Тематичний діапазон книги охоплює широкий спектр людського життя, але про що б не писав автор, його розмірковування та діалоги завжди вмотивовано виваженим духовним сприйняттям дійсності.
«Слово гаряче та
щире»
(До 70-річчя від дня народження Євгена Яковича Хотимчука)
Євген Якович Хотимчук - заслужений журналіст України, успішний менеджер медійної справи, шеф-редактор тижневика «Вісник + К», автор п’ятнадцяти художніх прозових книг. Народився Євген Якович у селі Рудка-Козинська, Рожищенського району. З дитинства він усього звик досягати самотужки, бо сиротою ріс з восьми років.
Твори Євгена Хотимчука проймають серце, бентежать душу, викрешують сльозу, адже в них жодного слова фальші, у кожному сюжеті - чиясь правдива історія, вміло та щиро описана тяжка доля простих людей , їх радощі і печалі, влучно передана сільська мова.
Про
що б не писав письменник, які б теми, образи, сюжети не поставали в його прозі,
він зазвичай пише насправді про себе, про свій світ. Ця аксіома стосується
передовсім Євгена Хотимчука, який свій шлях у літературу започаткував 1989 року
збірником оповідань «Батькова хата».
Хотимчук Є. Байструк: Повісті // Є. Хотимчук. – Луцьк : Вісник + К, 2019. – 336 с.
У
повісті розповідається про життя і велику любов простої сільської дівчини,
котра усім серцем потягнулася до коханого, вірила йому, віддала усе, що мала,
найдорожче: вірність, кохання, тіло і душу, - і що з того вийшло.
В
основу оповідань покладені епізоди з життя, в котрих людина потрапляє в
екстремальну ситуацію, яка вимагає від героя подолання власних негативних рис,
виявлення справжнього характеру.
Велике серце
матері страждає і вельми переймається тим, що син довго не може знайти собі
пару. І от нарешті з’явилася надія – він вирішив одружитися. І знову муки
терзають материнську душу: а якою ж буде невістка…
Хотимчук
Є. Іду до тебе : проза / Є. Хотимчук. – Луцьк : «Вісник і К», 2011. – 516 с.
У цій книзі зібрані усі найкращі художні твори Євгена Хотимчука. Тут ранні оповідання із циклу "Батькова хата" і зрілі романи. Головна ознака творчості автора - життєвість, щирість і простота. Як короткі новели, так і повісті та романи читаються легко, на одному диханні, бо написані від самого серця, від душі.
Хотимчук Є. Калиновий щем : Роман / Є. Хотимчук. – Луцьк : Вісник + К, 2019. – 200 с.
Ця книжка про
велику любов і ще більше розчарування, зраду, те, як неймовірно трудно в житті
йти вперед, чогось добиватися. Злети та болючі падіння, здобутки та втрати.
Власне те, що називається життям. А ще оповідь про перше, неповторне кохання,
котре головний герой зберіг на все життя.
Хотимчук
Є. Лід на пательні : Роман / Є. Хотимчук. – Луцьк : Вісник+К. – 304 с.
В центрі уваги
– життя звичайної людини, а якщо заглибитися, то не зовсім звичайної. Разом з
головним героєм читач буде переживати і плакати, радіти і сміятися. Як і всі
персонажі творів Хотимчука взяті з життя. Вони – поруч з нами, поміж нас,
люблять, страждають, надіються та вірять.
Хотимчук
Є. Рідна мати моя : Оповідання / Є. Хотимчук. – Луцьк : Вісник +К, 2015. – 160 с.
Це
збірочка спогадів про найдорожчу для автора людину на землі – маму. Особливо ж
багато емоцій та переживань ці розповіді принесли тим людям, у яких матері вже
відійшли у вічність. Ця книга написана для людей різних вікових категорій, адже
у ній описані прості та доступні кожному з нас істини повсякденних стосунків
матусь та дітей.
Хотимчук
Є. Спокута : повість і оповідання / Є. Хотимчук. - Луцьк : Редакційно-видавничий
відділ Волинського облуправління по пресі, 1991. – 167с.
Помирає
дружина і Данило залишає дрібних діток, йде до інших. Здається, знайшов щастя.
Та його серце ятриться болем, не прощає власного злочину перед синами.
Хотимчук
Є. Суд : роман / Є. Хотимчук. – Луцьк : Вісник+К, 2015. – 143с.
"Пам’ять як присутність"
(До 75 річчя від дня народження Корсака Івана Феодосійовича)
Іван Феодосійович Корсак - відомий український письменник, заслужений журналіст України, автор численних романів та оповідань, низки публікацій про знакові або замовчувані постаті української історії. Народився Іван Феодосійович 15 вересня 1946 року у смт. Заболоття Ратнівського району
Волинської області.
Іван Корсак - лауреат премії імені В’ячеслава Чорновола 2007 р. за книгу «Гетьманич Орлик», лауреат обласної премії імені Агатангела Кримського 2008 р. за книги: «Гетьманич Орлик» та «Імена твої, Україно», лауреат премії «Світ волинської книги» 2008 р., за книгу «Таємниця святого Арсенія», лауреат Міжнародної літературної премії «Тріумф» імені Миколи Гоголя 2008 р., лауреат Міжнародної премії імені Григорія Сковороди 2009 р. за книги: «Гетьманич Орлик», «Імена твої, Україно», «Таємниця святого Арсенія», «Тиха правда Модеста Левицького», «Капелан армії УНР», лауреат Міжнародної премії імені Дмитра Нитченка 2010 р., лауреат Всеукраїнської літературної премії імені Зореслава 2012 р. за історичні романи: «Завойовник Європи», «Немиричів ключ», «Корона Юрія II», лауреат Літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша 2013 р. за історичні книги: «Немиричів ключ», «Завойовник Європи», «Діти Яфета», «Корона Юрія II», лауреат премії «Краща книга України» в номінації проза 2015 р. за книгу «Вибух у пустелі», лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії «Світ Пограниччя» 2017 р., лауреат Міжнародної літературної премії імені Веніаміна Блаженного - Білорусь, 2017 р.
У 2018 році була створена премія імені Івана Корсака. Премію заснувала родина Івана Корсака та видавництво «Ярославів Вал» на пошанування пам’яті батька та популяризації в Україні літератури історичної тематики й заохочення авторів тих творів, які стали яскравими художніми здобутками, Переможцю конкурсу присвоюють звання «Лауреат літературної премії імені Івана Корсака» із врученням Диплома та грошової винагороди в сумі 50 тисяч гривень. Премія одному авторові присуджується тільки один раз.
Книги Івана Феодосійовича Корсака
Корсак І. Борозна у чужому полі : роман / Іван Корсак. - Київ : Ярославів Вал, 2014. – 218 с.
Роман про
тяжкі сторінки життя родини Тимошенків, побудований на достовірних фактах,
архівних матеріалах, наукових розвідках та спогадах очевидців. Старший брат –
Степан – вчений в галузі опору матеріалів та будівельної механіки, «батько
американської прикладної механіки»; середній – Сергій – міністр УНР, знаний
архітектор, посол і сенатор польського сейму; молодший – Володимир – член уряду
Рузвельта; син Сергія – був головним архітектором Вашингтонського метро та
будував хмарочоси у Нью-Йорку. Всім їм випала доля розбудовувати не свій край,
а різні далекі країни.
Корсак І. Вибух у пустелі : роман / Іван Корсак. - Київ : Ярославів Вал, 2015. – 234 с.
Роман про
знакову українську родину Кістяківських, яка залишила по собі славні діла на
кількох континентах. Книга розповідає про вагомий внесок українства у наукові
здобутки людства, у розвиток високих технологій сучасності, авторство яких
інколи привласнюється іншими.
Георгій Кістяківський, головний герой роману, бере участь у розробленні атомної
бомби, долучається до підготовки перших астронавтів для польотів на Місяць,
розвитку балістики і так само має мужність сказати «ні» тому, що противиться
його совісті чи цивілізаційному поступу людства.
Корсак І. Гетьманич Орлик : повість / Іван Корсак. – Луцьк : Твердиня, 2008. – 124 с.
Історія України багата прикладами, коли людину, котра боролася за свободу свого краю, називали «зрадником». Саме про одного з них – Григорія (Григора) Орлика (за радянською термінологією, «зрадника, агента шляхетської Польщі і шведського короля») – йдеться в цій художньо-документальній повісті. Хто ж він, Григорій Орлик? Дипломат? Розвідник? Спадкоємець справи батька, справи незалежності України? Один з найосвіченіших людей тодішньої Європи з яким однаково цікаво спілкуватися Вольтеру і Єрусалимському патріархові?
Корсак І. Діти Яфета : роман / Іван Корсак. – Київ : Ярославів Вал, 2010. – 218 с.
Роман про
українського генія польського походження В’ячеслава Липинського. Важко навіть
охопити духовним зором усе, що звершила у сфері думки ця дивовижна людина за
сорок дев’ять років, відведених їй долею для перебування на землі. Політика,
історіософія, соціологія, публіцистика – у кожній з них зроблено на окрему
біографію, на ціле велике, сповнене невтомною працею життя.
Корсак І. Завойовник Європи : роман / Іван Корсак. – Київ : Ярославів Вал, 2011. – 160 с.
Завойовувати
землі та країни можна не тільки військами. У княжі часи вміли плести
матримоніальні сіті, в яких опинялися не лише сильні світу того, а й держави.
Автор зображує не лише життя головного героя – князя руського Ростислава Михайловича
(1219–1264 рр.), а й маловідомі сторінки української історії та її філософське
осмислення.
Корсак І. Імена твої, Україно: оповідання / Іван Корсак. – Луцьк : Твердиня, 2013. – 300 с.
Книга розповідає про постаті української історії та культури, замовчувані або забуті. Серед них – волинянин Михайло Скибицький, який першим дав інженерний розрахунок Панамського каналу; бактеріологи Данило Самойлович та Володимир Хавкін, котрі на собі випробували щеплення проти чуми; славетний конструктор літаків та гелікоптерів Ігор Сікорський; математик Михайло Остроградський; фізик Георгій Гамов, науковий світ якому тричі пророкував Нобелівську премію; генетик, професор найславетніших університетів Феодосій Добжанський; лауреат Нобелівської премії з Рівненщини Георгій Харпак (Жорж Шарпак); композитор, співак і диригент Дмитро Степанович Бортнянський; поет, драматург і громадсько-політичний діяч Василь Васильович Капніст; канадський політичний та державний діяч укранського походження Рамон Гнатишин; перший український доктор медицини Юрій Дрогобич; непримиренний борець за свободу, відважний воїн, талановитий полководець Іван Богун та інші.
Корсак І. Капелан армії УНР : роман / Іван Корсак. – Київ : Ярославів Вал, 2009. – 176 с.
Героєм твору
є Павло Пащевський – священик, капелан Першого українського запасного полку
(згодом – Сердюцького полку імені Петра Дорошенка). Окрім того, у життєвому та
професійному активі отця Павла праця в Департаменті віросповідань Міністерства
внутрішніх справ УНР, участь у створенні Кирило-Мефодїївського братства,
Першому Зимовому поході, підготовці до Всеукраїнського Церковного Собору.
Інтернування, табори, церковна, педагогічна і громадська діяльність під
польською займанщиною, а з 1939 року – спочатку під радянською окупацією, потім
під німецькою – це сторінки життя унікальної генерації української
інтелігенції.
Корсак І. Корона Юрія II : роман / Іван Корсак. – Київ : Ярославів Вал, 2011. – 146 с.
Динамічний
сюжет роману заволодіває з перших рядків уявою читача. Про ті знакові постаті,
які воліли менше хапатися за меча, натомість засновували й розбудовували міста,
зводили величні храми, дбали, щоб їхній сучасник жив у «багатстві, мирі й
славі».
Корсак І. Мисливці за маревом : роман / Іван Корсак . – Київ : Яврославів Вал, 2014. – 268 с.
Книга про те,
що гідність людини не здолає навіть сокира ката. Сокира та вищербиться, іржа її
сточить, а слово поета Данила Братковського непідвладне іржі чи тліну. А ще в
книзі йдеться про кохання і гідність, які варто боронити навіть зі зброєю у
руках.
Корсак І. На розстанях долі :
роман / Іван Корсак. – Київ : Ярославів Вал, 2017. –
336 с.
Роман про дивовижні й розмаїті, трагічні і щасливі долі інтелігенції в середині пекельного XX століття, серед яких – засновник
УПА «Поліська Січ» Тарас Бульба-Боровець і командувач УНА Павло Шандрук.
Корсак І. Немиричів ключ :
роман / Іван Корсак. – Київ : Ярославів Вал, 2012. – 208
с.
Роман не просто описує рік за роком життя Юрія Немирича, він вдало
висвітлює головні моменти діяльності майбутнього канцлера Великого князівства
Руського: перехід від шведів на службу Богдана Хмельницького; службу в гетьмана
І. Виговського й громадянська війна з полковником М. Пушкарем; підготовку
Гадяцької угоди й новий громадянський конфлікт через неї, що й призвів до
смерті Ю. Немирича.
Авторові вдалося
показати непересічність постаті Юрія Немирича в українській історії, увиразнити
думку, що перемогти за письмовим столом не менш шляхетно, а, може, й більш
важливо, ніж у герці з шаблею в руках.
Корсак І. Отаман Чайка : роман / Іван Корсак . – Київ : Ярославів Вал, 2010. – 187 с.
Карколомний сюжет книги, головні герої якої є реальними історичними особами, не залишить байдужим читача. Автор, використовуючи архівні матеріали, реконструював і осмислив історію України XIX століття. Життя отамана Чайки (Михайла Станіславовича Чайковського) (1804–1886), «поляка з українською групою крові», сповнено духом авантюрництва й дивовижних, почасти парадоксальних поворотів долі.
Корсак І. Перстень
Ганни Барвінок : роман / Іван Корсак. – Київ : Ярославів Вал, 2015. – 248 с.
Роман про
життя Ганни Барвінок і Пантелеймона Куліша.
Автором стверджується новий погляд на проблему функціонування творчої
особистості у несприятливих соціально-політичних умовах.
Корсак І. Покруч : оповідання / Іван Корсак. – Луцьк : Надстир’я, 1990. – 170 с.
Герої оповідань Івана Корсака – прості, земні, звичайні люди з притаманними їм радощами, болями й переживаннями, нерідко – з драматичними долями. Автор книги глибоко проникає у їх перипетійні життейські будні, з яких уміло вихоплює найголовніше, найтиповіше, де великодушна добропорядність одних вступає в гострі протиріччя з душевною убогістю, підступною байдужістю інших, з дефіцитом духовності і культури.
Корсак І. Таємниця святого Арсенія : роман-есей / Іван Корсак . – Луцьк : Твердиня, 2008. – 158 с.
Головний персонаж книжки - Арсеній Мацієвич (1697–1772) – представник другої хвилі генерації українських просвітителів у Росії. Син священика з волинської шляхти. Останній із супротивників церковних реформ Петра І. Член найсвятішого Синоду. Митрополит Ростовський упродовж 20-ти років (для Ростова це «найсвітліша доба в його історії»). Великий проповідник: залишив 217 проповідей. Завзято обороняв права Церкви від втручання державної влади. Тривала боротьба закінчилась позбавленням сану і довічним ув’язненням.
Корсак І. Тиха правда Модеста Левицького : повість-есей / Іван Корсак. – Київ : Ярославів Вал, 2009. – 168 с.
Події у творі
розгортаються в різні часи і в різних місцях. Такий принцип сюжетної
організації несе велику загрозу фрагментарності й враження подієвого хаосу. Але
– дивовижна річ – «Тиха правда Модеста Левицького – твір цільний, «тримається»
він на дивовижній авторській інтонації, в якій переплелися й гіркота мудрості,
й лагідна іронія, й спокійна готовність до всіх випробувань, що буває лише в
людей великої переконаності й великої посвяти.
Корсак І. Тіні і полиски : оповідання / Іван Корсак. – Київ : Рад.
письменник, 1990. – 197 с.
Перша книга автора. Оповідання збірки – про село періоду застою, коли бюрократія намагалася заглушити все живе, людяне. Народові боліли несправедливості, підлість і байдужість зовні привітних чиновників, порядних з вигляду злодіїв та пройдисвітів. Автор зумів побачити й відтворити життєві ситуації, в яких чітко виявляються характери персонажів – чесних трудівників села й представників учорашнього дня.
Буваючи в різних країнах,
знаючи багато мов, Леся Українка
завжди сумувала за своїм рідним краєм, цінувала свою рідну мову. В своєму
шедеврі вона гармонічно все це переплела. Драма починається зі знайомства
читачів та слухачів з красою і величчю природи Волині, яка прокидається від
зимової сплячки. На протязі твору пори року змінюються, але краса і
неповторність природи залишається, хоч змальована то з пишністю і радістю, то з
сумом.
Леся Українка. Лісова пісня. Вибране / Леся Українка. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2019. - 352 с.
125 років поетичної збірки
З перших поетичних рядків і до останніх автор дарує читачам нагоду розгорнути власне бачення любові. Перед нами чи не перша спроба художньо візуалізувати ліричні переживання поета, яку запропонувало наймолодше покоління львівських художників. Унікальність цього видання передусім у його композиції: сторінки оздоблені автографами поезій „Зів’ялого листя”, що знайдені в архівах Києва та Львова. У книзі збережено всі коментарі І.Франка до його поезій. Поетична збірка мимоволі нагадує альбоми початку ХХ століття із дбайливо вкладеними сухими рослинами.
Франко І. Зів’яле листя / І.Франко. – Харків : Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2017. - 356 с.
Поема Тараса Григоровича Шевченка «Гайдамаки»- перший український
історичний роман у віршах. Це видання вирізняється якісними ілюстраціями та
віньєтками художника-графіка Опанаса Георгійовича Сластьона , які були виконані
для видання поеми «Гайдамаки» 1886 року. У передмові видавництва відмічається,
що ілюстроване видання Сластьони на той час залишалося єдиним, в якому «скрізь
видно багато праці і найліпшої волі Шевченкову поезію перенести… в малярський
образ» .
Шевченко Т. Г. Гайдамаки : Зібрання творів у 6 т. : Т. 1 : Гайдамаки / Т.Г.Шевченко. – Київ , 2003. – 153 с.
Повість «Микола Джеря» є одним із найвідоміших творів українського письменника, публіциста й перекладача Івана Нечуя-Левицького (1838-1918). Повість була написана 1876 року і присвячена українському композитору, диригенту і громадському діячу Миколі Лисенку. Змальовуючи життя кріпака Миколи та його сім’ї, письменник показує протистояння між покликанням людини до чогось високого та її буденними обов’язками, які це покликання руйнують.
Нечуй-Левицький І. С. Микола Джеря : Повісті, п’єса / І. С. Нечуй-Левицький. – Харків : Фоліо, 2005. - 351 с.Слово intermezzo означало в італійському театрі коротку музичну п'єсу,
яку виконували в перерві між діями драматичної п'єси. Для ліричного героя новели Коцюбинського така
музична перерва-відпочинок серед полів, музика вітру й сонця. Новела
автобіографічна. «Intermezzo» написане після подій Російської революції 1905-1907. Невдача революції важко вплинула на мораль її активних учасників.
Ліричний герой новели — такий стомлений і надломлений інтелектуал-митець, якого
песимізм вигнав із міста в українське село. Там починається його одужання і
переломним моментом у цьому є зустріч із селянином-трудівником, справедливе
обурення й гнів якого пробуджує нове бажання до творчості й боротьби.
Роман "Жовтий
князь" Василя Барки, представника української діаспори у Сполучених Штатах
Америки, написаний у 1958-1961 роках і відомий у багатьох країнах світу.
Автор розкриває одну з найстрашніших сторінок в історії українського народу і
розповідає про голодомор 1933 року, який йому довелося пережити. Письменник
створює символічний образ Жовтого князя, демона зла, що несе з собою
руйнування, спустошеність, сіє страждання і смерть серед людей.
Барка В. Жовтий князь : роман / Василь Барка. – Вид. 2-е . - Київ : Національний книжковий проект, 2011 . - 256 с.
65 років від публікації автобіографічної повісті О. Довженка «Зачарована Десна» (1956)
Автобіографічна повість «Зачарована Десна» містить спогади Олександра
Довженка про дитинство в рідному селі на Чернігівщині. Твір сповнений тонкого
гумору. Повість є гімном річки Десна, рідному чернігівському краю,
селянам-трудівникам і сільському способу життя. Автор змальовує свої перші
кроки пізнання життя, «перші радощі, і вболівання, і чари перших захоплень
дитячих…», свою родину, торкається питання релігії.
Довженко О. П. Зачарована Десна
: повість / О. Довженко. – Харків : Фоліо, 2012 . - 601 с.
140 років від початку написання
Франко І. Я. Борислав сміється : повість
/ І. Я. Франко. – Київ : Центр учбової
літератури, 2017. – 232 с.
Представлене видання соціально-психологічної драми Івана Франка «Украдене
щастя» було надруковано під редакцією П.П.Нестеровського видавництвом «Мистецтво».
Книга вийшла у серії «Бібліотека української драматургії». Поштовхом до
написання твору, як відмічав сам Іван Франко, стала народна пісня («Пісня про
шандаря»), аналізові якої письменник приділив значну увагу в своїй праці
«Жіноча неволя в руських піснях народних», опублікованій за десять років до
появи драми.
Франко І. Украдене щастя : повість / І. Франко. – Харків : Фоліо, 2011. - 640
с.
Роман про сьогодення. Гостроконфлікгні ситуації. Випроба
на справжність людини та її душі. «Ствердитись чи не ствердитись Україні?» -
ось питання з питань, які задає автор.
Мушкетик Ю. Морок : роман / Ю.
Мушкетик . - Київ : Український письменник, 2001 . - 214 с.
Карого «Мартин Боруля»(1886)
П’єса – трагікомедія Івана Карпенка-Карого «Мартин
Боруля» була написана в 1886 році. Драма
в п’яти діях побачила світ як одна із книг серії «Театральна бібліотека». Сюжет
твору побудовано на фактах із життя родини Тобілевичів: батько драматурга
вирішив домогтися визнання свого роду дворянським, на це пішло чимало часу, але
дворянство не було доведено.
Карпенко-Карий І. Мартин Боруля
: п’єса / І. Карпенко-Карий. - Харків : Віват,
2018. - 192 с.
Немає коментарів:
Дописати коментар